آموزش دوخت کوسن گرد

آموزش دوخت کوسن گرد (آموزش خیاطی)

آموزش دوخت کوسن گرد

برای دوختن کوسن های گرد، جهت استحکام بیشتر دور آنها را نواردوزی می کنند، همچنین می توان لبه کوسن را ریشه داد.

نکته قابل توجه در دوخت کوسن های گرد این است که پس از اندازه گیری قطر دایره کوسن، باید سه سانتیمتر برای دوخت درزها اضافه کنید و برای این که روکش کوسن درست قالب وا ندازه شود ۲‎/۵ سانتیمتر از آن کسر می کنید.

برای شروع کار لوازم زیر مورد نیاز است : توپی ابری یا ابریشم، کاغذ برش، کاغذ شومیز، مداد ومقدارکمی نخ و سوزن…

ـ انواع گوناگون کوسن های گرد:
شما می توانید از همان طرح گرد استفاده کنید و دایره را از وسط به دو نیم کنید و به این ترتیب کوسن های نیم دایره فانتزی در اندازه های گوناگون درست کنید.این کوسن های نیم دایره کوچک یا بزرگ برای موقع استراحت در وان حمام که دراز کشیده اید، زیر سرتان بگذارید.
کوسن های نیم دایره که با مخمل و ابریشم درست کرده اید به گوشه های کف آن منگوله برای ظاهری زیبا و تزئین آویزان کنید و برای اینکه لبه های کوسن بطور کامل گرد و صاف مرتب به نظر آید دور آن حاشیه چین دار اضافه کنید، و یااینکه دور تا دور آن مغزی بگذارید و چرخ کنید، کوسن های گرد حجیم به شکل استوانه یا متکا هستند.
ـ دوردوزی لبه های کوسن
اگر به دورتادور رویه کوسن نوار لوله شده توپر بدوزید، کوسن شما جذاب تر و مرتب تر می شود، اگر در نظر دارید برای یک اتاق چند تا کوسن بدوزید سعی کنید رنگ نواردوزی را طوری انتخاب کنید که به رنگ کوسن بخورد یا از رنگهای متفاوت یا ترکیبی استفاده کنید، اگر پارچه راه راه دارید برای لبه دور کوسن می توانید نوار اریب ببرید و نوار دوخته شده به صورت راه راه کج دیده می شود، یا از همین نوار اریب برای پارچه ساده و یک رنگ کوسن بکار ببرید که تزئین جالبی می شود.
ـ تهیه کوسن های گرد حجیم
۱ـ برای درست کردن کوسن های گرد حجیم و لبه دست دوزی شده به مانند کوسن های گرد، دوتا دایره از پارچه می برید، یکی برای رو و دیگری برای زیرکوسن. سپس عمق و بلندی دو نقطه «تا» و دور نوار دایره نقطه «تا» را اندازه گیری کنید و به تمام جهات برای دوخت اضافه درز را برای دوختن در نظر بگیرید.
۲ـ باا ستفاده ازالگو تکه هایی از پارچه قیچی کنید، پارچه را از قسمت روبه رو هم بگذارید. درزها را بهم بدوزید، دایره بالایی و حاشیه دور و بین دایره را وصل کنید.
۳ـ تکه دایره زیرین را وصل کنید، به اندازه یک سوم از درز را باز بگذارید، لبه آن را به پشت برگردانید و رویه کوسن را پشت و رو کنید و لایی کوسن را در آن جای دهید، سپس دهانه کوسن را بهم بدوزید.

شما هم نظر دهید

نظر شما در مورد آموزش دوخت کوسن گرد
نام
ایمیل (نمایش داده نمی شود)
آدرس وبسایت یا وبلاگ (در صورت تمایل)
متن نظر درباره آموزش دوخت کوسن گرد
آموزشگاه خیاطی ترمه سرا